Cały problem z leczeniem zmian zwyrodnieniowych ścięgna jest spowodowany tym, że długo się staraliśmy żeby one powstały i ciężko w krótkim czasie odwrócić ten proces. Wyobrażamy sobie że ścięgno które powinno być „żywe”, elastyczne, chętne do pracy jest sztywne, zwapniałe, nie chętnie poddające się obciążeniom.
– Przerwa w treningu nie pomoże, ból się zmniejszy, lecz niestety wróci przy wznowieniu treningu. Podczas odpoczynku zmniejsza się stan zapalny i podrażnienie ścięgna, ale tolerancja na obciążenia się nie poprawia.
–Lekkie przeciwzapalne, wyciszają stan zapalny, jednakże nie przebudowują ścięgna. Mogą działać przeciwbólowo, sprawiając że dalej nie odpowiednio trenujemy uszkadzając ścięgno.
-Tendinopatia powstaje na skutek stosowania nieodpowiednich jednostek treningowych nakładających się po zbyt krótkiej przerwie.
-Stosowanie progresywnych, odpowiednio dobranych ćwiczeń, podobnie jak terapia manualna są naukowo udowodnionymi sposobami przebudowy ścięgna.
-Terapia musi być indywidulanie dobrana i ukierunkowana na walkę z bólem i poprawę funkcji.
-Potrzebna jest cierpliwość. Ze względu na niski metabolizm tkanki ścięgna, słabe unaczynienie, dotlenie i odżywienie tendinopatia w powolny sposób reaguje na terapie.
Nasze sposoby na przebudowę ścięgna:
-laser wysokoenergetyczny,
-terapia TECAR,
-fala uderzeniowa,
-przezskórna elektroliza EPTE,
-analiza techniki biegu,
-badanie funkcjonalne.
Leave a reply
Leave a reply