Każdemu się zdarzył ostry ból brzucha podczas biegania. Kłujący ból w okolicy żeber, zmuszający żeby się zatrzymać. Jest to tak zwana kolka może być spowodowana niedokrwieniem.  Może to być ból narządów wewnętrznych np. żołądka. Nasze ciało chce nam powiedzieć, że potrzebuje aktualnie więcej krwi dostarczyć do tej okolicy. Tymczasem podczas biegu nasze mięśnie potrzebują krwi do pracy.

Czym może to być spowodowane? Jeśli zjedliśmy syty posiłek lub był on w niedługiej odległości od treningu, może się okazać ,że po prostu potrzebuje krwi do trawienia. Bezpieczny czas pomiędzy bieganiem, a posiłkiem to od 2 do 3 godzin. Jest to zależne od rodzaju posiłku i intensywności wysiłku. Żywność typu Fast food  trawi się dłużej.

Co zjeść by nie mieć problemów? Lekki posiłek. Bułka z dżemem lub banan nie będą sprawiać problemów.  Warto samemu eksperymentować po jakich produktach żywieniowych biega nam się dobrze i mamy dużo energii.

Może się okazać ,że kłujący ból brzucha podczas biegania będzie spowodowany zbyt dużym wysiłkiem. Nasz poziom wytrenowania na tą chwilę nie pozwala nam biec tak szybko. Oznacza to że, nasze ciało chce nam powiedzieć żeby biec wolniej.

Mogą to też być skurcze przepony. U początkujących biegaczy wymaga to czasu i praktyki aby nauczyć się  rytmicznie oddychać.

Jak sobie radzić gdy kolka wystąpi podczas biegania? Jeśli ból jest  na tyle uciążliwy, że możemy kontynuować bieg, zwolnijmy i oddychajmy głęboko całą klatką piersiową. Ból do około minuty czasu powinien ustąpić. Jeśli nie, przejdźmy do marszu i odczekajmy chwilę.

Leave a reply