Trening biegowy tak oddziałuje na nasze ciało, że stajemy się sztywniejsi. Z czasem mniej rozciągnięci, niże było to zanim zaczęliśmy biegać. Wyczynowi biegacza nie wyglądają na dobrze rozciągniętych. Okazuje się, że biega nam się nawet lepiej gdy jesteśmy lekko sztywniejsi. Otóż mniejsza elastyczność biodra, stawu skokowego wpływa korzystnie na ekonomikę biegu. Nie chcemy być luźni jak guma.

Opierając się o badania rozciąganie statyczne powyżej 30 sekund niweluje sztywność i zmniejsza naszą możliwość do produkowania szybkich ruchów, niezbędnych by biegać szybko i dynamicznie. A tego byśmy nie chcieli. W związku w ty nie zalecamy rozciągać się statycznie przed treningiem.

Jeśli wychodzimy na spokojny trening bez zmiany tempa, nie musimy się rozciągać. Jeśli czekają nas dłuższy szybszy bieg lub odcinki ze zmianą tempa z to po części wstępnej 12-20min. truchtu, powinniśmy przeprowadzić rozgrzewkę dynamiczną. Co ważne, zawiera ona elementy pracy ekscentrycznej oraz wielopłaszczyznowe ruchy przygotowujące nasze stawy i mięśnie do intensywnego wysiłku (rozgrzewka dynamiczna przed bieganiem youtube).

W ostatnich latach zmieniło się spojrzenie na rozgrzewkę. Duże grupy mięśniowe lepiej reagują i rzeczywiście się wydłużaj, jednocześnie wzmacniając poprzez elementy pracy ekscentrycznej.

Co z DOMS, czyli z opóźniona bolesność mięśni po wysiłku – „DOMS cannot be influenced by stretching” Baxter et al. 2017- rozciągnie nie ma większego wpływu na zakwasy. Opierając się o doniesienia naukowe zalecamy je rozćwiczyć.

Statyczne rozciągnie również nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Jednakże należy rozciągać, wzmacniać indywidualnie dobrane do naszych potrzeb stawy i mięśnie. Pewnie każdy chciał usłyszeć ze od dzisiaj nie musi się rozciągać. Nie ma tak dobrze. Żeby poprawić biomechanikę biegu warto zająć się naszymi słabymi punktami, asymetriami, różnicami długości, wadami postawy żeby trening wychodził nam na zdrowie. Odnaleźć nasze słabe punkty pomoże nam najdokładniej Badanie Funkcjonalne. Wielopłaszczyznowe testy z wysoką dokładnością określają gdzie i czego brakuje.

Podsumowując, co warto zapamiętać:

-nie rozciągamy się statycznie przed treningiem,

-do rozgrzewki wprowadzamy prace dynamiczną z elementami ekscentryki,

-statyczne rozciągnie tak, ale po treningu, indywidulanie dobrane do naszych potrzeb,

-chcesz poznać lepiej swoje ciało umów się do nas na badanie funkcjonale.

Leave a reply